Film kaplı beton kalıp kontrplağı, iş dünyasında bilinen ismiyle Plywood Çam, kayın ve huş gibi dayanıklı ağaçlardan imal edilmektedir. Plywood yapımında kullanılan tutkal suya ve neme dayanıklı marin (WBP) tutkaldan yapılmaktadır. Plywood dış yüzeyleri Finlandiya dan ithal fenolik reçine emdirilmiş kraft kağıdı ile kaplanmıştır. Film kaplı beton kalıp kontrplağı; kalitesi, deforme olmayan yüzeyi ve yüksek mukavemete sahip yapısıyla modern inşaat tekniklerine uygun bir malzemedir. Kolay kullanım özelliği ile de sektörün ihtiyaçlarına çözüm sunmaktadır.

Film kaplı beton kalıp plywood inşaat sektöründe kullanılan modern kalıp sistemleri için uygun bir malzemedir.

Kontraplak’ın bir çeşidi olan Plywood ince ağaç tabakalarından oluşmaktadır. Farklı sektörlerde birçok ürünün imalatında kullanılmakta olan Plywood hafif bir malzeme olmasının yanı sıra çok yüksek sağlamlığa sahip bir paneldir. Tekrar kullanılabilir ve uygun olan plywood rahat kullanımlı ve çevre dostu olması sebebiyle inşaat işlerinde, mobilya işlerinde vb. çok sık kullanılan bir malzeme türüdür. Birden fazla kullanım olanağı olduğu için ve montajının da kolay olmasıyla birlikte yardımcı malzemeler daha az kullanıldığı için oldukça ekonomiktir. Çok katmanlı ince ağaçlardan oluştuğu için titreşimle gelen etkilere karşı da çok dayanıklıdır. En önemli özelliğinden biri de uygulamaya geniş alanlara sahip olmasıdır.

Plywood genel özellikleri bakımından filmli ve filmsiz olarak 2 çeşittir. Filmli kontrplak, Film-faced Plywood, genel olarak inşaat kalıp işçiliğinde, tır dorse imalatında kullanılırken; filmsiz kontrplak, Plywood ise, çatı kaplaması, ambalaj/sandık imalatı, mobilya imalatı v.b gibi işlerde kullanılır.

Kullanım gereksinimlerine göre Plywood; Huş, kayın, çam ve kavak ağaçlarından, farklı katman sayılarıyla imal edilebilir. Ayrıca Plywood, üzerindeki film kaplamasının ağırlığı ve kaymaz yüzeyli oluşuna görede farklı tiplerde üretilebilir.