Laminat parkeler orta yoğunlukta lif levha (MDF) veya yüksek yoğunlukta lif levhanın (HDF) iki yüzünün kaplanmasıyla oluşan ve üretiminde dekor kağıdı, üst kaplama, balans kağıdı gibi malzemelerin kullanıldığı genellikle kapalı alanlarda ofis ve konutlarda yer döşemesinde kullanılan, masif parke ve lamine parke gibi daha üst ürün grubuna alternatif ürünlerdir. Laminat parkeler masif parkeler gibi sistire cila gerektirmez, kolay çizilmez ve aşınmaz.

 

Kolay  uygulanabilir olması,  doğal, dekoratif ve sıcak görünümü, yeterli fiziksel mekaniksel özelliklere sahip olması, hijyenik yapısı, uygun fiyatı, kolay temizlenebilir olması, çevre ile ilgili olumlu özellikleri, bol bulunabilir olması gibi nedenlerle, önce Avrupa ve A.B.D , takip  eden yıllarda da ülkemizde yaygın  kullanımı kabul  görmüş ve  yer  döşemeleri  pazarından etkin bir Pazar payı almayı başarmıştır.

 

Kastamonu Entegre A.Ş.’nin üretmiş olduğu ürünler arasında laminat parke çok önemli bir konuma sahiptir. 1999 yılında ilk laminat parke üretimine başlamış ve bugün 40 milyon  m² üretim kapasitesine ulaşmıştır. Üç ayrı tesiste ( Gebze, Kastamonu ve Adana ) yeni ve son teknoloji ürünü makinelerde üretim yapılmaktadır. Her ürün üretim aşamasında  60 ayrı testten geçirilerek parke haline gelmektedir. Bu nedenle Türkiye’de en çok tercih edilen laminat parke konumundadır.

 

FLOORPAN komple bir yer döşeme sistemi olarak dünya standartlarında AC3 ve AC4 olarak 7 mm ( FLOORPAN SILVER )  ve 8 mm. kalınlığında, 1295 mm. x 191 mm. ebadında, zengin renk ve desen çeşidi ile Gebze tesislerinde, 1205 mm x 195 mm. ebadında Kastamonu ve Adana tesislerinde üretilir. Gebze laminat parke hattımız, dünya lideri  HOMAG firması  tarafından  kurulmuş ve en son  teknoloji ile donatılmıştır.

 

Laminat parke üretiminde orman bakım ve aralama çalışmalarında elde edilen ikincil kısımlar ve plantasyon şeklinde yetiştirilen ağaçlar kullanıldığı için doğal ormanlara zarar verilmez. Bu özelliğiyle laminat parke çevre dostu bir üründür.

 

 

Laminat parke 4 ana katmandan oluşur :

 

1-)       Overlay tabakası laminat parkenin kullanım yerinde karşılaşacağı mekanik tesirlere karşı zırh görevi yapan şeffaf film tabakasıdır.

 

2-)      Dekoratif kağıt tabakası ise yüzeyinde değişik ağaç desenleri baskılı, laminat parke ürününe doğal ahşap hissini veren tabakadır.

 

3-)       Taşıyıcı levha, HDF ( Yüksek yoğunlukta lif levha )

 

4-)      Balans tabakası, HDF levhasının formunu dengeleyen ve aynı zamanda zeminden gelen nem ve rutubet tesirine karşı ürünü koruyan kağıt tabakasıdır.

 

Laminat parke üretiminde kullanılan kağıt katmanların emprenyesi en son teknolojik donanımlı makinalarda yapılmaktadır. Emprenye işlemi esnasında aşınma, çizilme, UV ışınlarına dayanım, parlaklık, rutubet dayanımı kazandıracak kimyasallar kağıt tabakalarına yüklenirler.

 

Laminat Parke üretiminde kaliteyi belirleyen en önemli faktörlerden birisi de kullanılan kesici takımların kalitesi ve performansıdır. Kastamonu Entegre, Leitz ve Leuco gibi bu konuda Avrupa’nın en önde gelen iki tedarikçisi ile çalışmaktadır.

 

Yine ülkemizde laminat parke üretiminde CVD ve Monodiamond takım sadece Kastamonu Entegre’nin Gebze ve Kastamonu’daki laminat parke üretim tesislerinde kullanılmaktadır. Profil yüzeylerinde mikron seviyesindeki hassasiyetlerin sağlanmasında bu kesici takımların önemi çok büyüktür.

 

Kastamonu Entegre’yi farklı kılan en önemli özelliklerden birisi de her iki tesisinde de kalite kontrol ve tasnif işinin bilgisayar kontrollü kamera sistemiyle yapılmasıdır.

 

Massen/Baumer firması levha üzerindeki çok küçük hataları kameralar yardımıyla tespit edip hat hızıyla entegre olarak hatalı ürünleri ayırabilen bir sistem geliştirmiştir.

 

İnsan gözüyle yapılan kalite kontrol işleminde üretimin dakikada 110-200 parça ile seyrederken üstte sıralanan hataların fark edilmesi ve tasnifi imkanı olmamakta ve bu hatalı ürünler 1. kalite olarak sevkedilebilmektedir.

 

Buna karşın Massen Kamera sistemi en küçük hataları bile hat hızına uyumlu olarak tasnif etmekte ve 100 % müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.

 

Laminat  parke üretiminde kullanılan klik profili, Unilin firmasıyla yapılan anlaşma çerçevesinde L2C Uniclick Profildir.

 

Laminat parke üretiminde profil bıçakları ile elde edilen kesit, projeksiyon cihazında her iki saatte bir kontrol edilerek % 100 eşdeğerlik sağlanmaktadır.

 

Japonya Menşeli MITOTOYA firması dünyada hassas ölçüm cihazları üretiminde lider bir firmadır ve Kastamonu Entegre’nin her iki tesisinde de MITITOYA cihazları ile ölçümler yapılmaktadır.